Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna nie wyklucza wypadków

08 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

To, że pracownik został poszkodowany przy wykonywaniu swojej pracy na odległość, również w czasie odbywania kwarantanny, nie zmienia obowiązków, jakie ciążą w tej sytuacji na pracodawcy.

 

Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących pracy zdalnej. Przewiduje jedynie pracę, która może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (telepraca). Jednak telepraca nie znalazła szerokiego zastosowania ze względu na konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych (m.in. konieczność zawarcia porozumienia między pracodawcą a zakładową organizacją związkową). Pracodawcy unikali stosowania przepisów o telepracy, wprowadzając pracę zdalną do regulacji wewnątrzzakładowych. W ten sposób stosowali pracę zdalną w praktyce, mimo braku regulacji kodeksowych.

Do szerszego zastosowania praca zdalna weszła dopiero po uchwaleniu ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU poz. 1842 ze zm.; dalej: specustawa).

W pandemii na odległość

Art. 3 ust. 1 specustawy stanowi, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu Covid-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania Covid-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego

wykonywania (praca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament