Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kwietnia składka wypadkowa w nowej wysokości

08 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Michał Wawrzynowski

Rozpoczynający się nowy okres składkowy przyniesie wielu pracodawcom zmiany w wysokości opłat na ubezpieczenie wypadkowe. Wzrost lub spadek kosztów najbardziej odczują przedsiębiorstwa o wysokim poziomie zatrudnienia.

Z 1 kwietnia 2021 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (wprowadzone rozporządzeniem z 16 marca 2021 r., DzU poz. 489). Ustalone na podstawie załącznika do rozporządzenia stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup płatników będą obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. ZUS przeliczył już składki płatnikom, którzy złożyli ZUS IWA za ostanie trzy lata kalendarzowe.

Założenia zmian

Rozporządzenie aktualizuje kategorie ryzyka z odpowiadającymi im stopami procentowymi składki wypadkowej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) dla 22 grup wykonywanych działalności. W 15 grupach kategoria ryzyka i stopa procentowa zostały obniżone, a w 7 podwyższone. W pozostałych 42 grupach nie ma zmian względem poprzedniego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament