Transformacja energetyczna nie nastąpi bez energooszczędnych budynków
Jak finansować zielone zmiany? Jaka ma być rola organów publicznych i samorządów w rządowej długoterminowej strategii renowacji do 2050 r.? I co ta fala renowacji oznacza dla obywateli?
To tylko niektóre z zagadnień poruszanych przez ekspertów podczas debaty „Transformacja energetyczna budynków – szansa na rozwiązanie problemu smogu i wdrożenie Zielonego Ładu w Polsce", która odbyła się w ramach projektu „Walka o klimat – smog".
Termomodernizacja starszych budynków, bo o niej mowa, to kompleksowa zmiana ich właściwości energetycznych. Od wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, poprzez docieplenie ścian i poddaszy, aż po wymianę źródeł ciepła.
Na obniżenie emisyjności i zapotrzebowania budynków na energię, dostosowanie ich do wymogów Zielonego Ładu UE zamierza przeznaczyć prawie 2 bln euro. Będą one pochodzić z dwóch źródeł: Funduszu Odbudowy i kolejnej unijnej perspektywy finansowej. Czy polskie projekty dotyczące transformacji energetycznej obejmą transformację budynków?
– Tak, bo dla rządu priorytetem jest poprawa jakości powietrza, a z tym wiąże się właśnie zwiększenie efektywności energetycznej budynków – stwierdza zdecydowanie Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – Oznacza to poprawę komfortu zarówno dla mieszkańców tych budynków, jak i okolic. Dodatkowo mniejsze zużycie energii oznacza niższe rachunki. Jest to wyzwanie, dlatego przeznaczamy na ten cel duże środki. Stosowne programy znajdą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta