Krajowy Plan Odbudowy do poprawki
Bez ambicji, bez rozmachu, z błędami w założeniach taktycznych – to uwagi organizacji pozarządowych do KPO.
Od KPO zależy, czy nadprogramowe względem funduszy strukturalnych 120–290 mld zł środków unijnych wydamy na projekty rodem z połowy zeszłego wieku, czy jednak odważymy się zrobić krok w stronę zielonej rewolucji. Dlaczego zielonej? Wszystkie kraje członkowskie muszą wydać minimum (!) 37 proc. przyznanych środków na cele zbliżające je do neutralności klimatycznej, zaś całą resztę – zgodnie z zasadą Do No Significant Harm (DNSH, pol. Nie Czyń Poważnych Szkód), do której zaraz wrócimy.
– Planując reformy i wydatki w ramach KPO, trzeba pamiętać, że tych miliardów nie dostajemy w prezencie, tylko pożyczamy od naszych dzieci i wnuków, które będą je spłacać do 2057 r. KPO będzie zasilany długoterminową pożyczką, jaką Komisja Europejska zaciąga na rynkach finansowych – przypomina Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zaciągając kredyt, warto zadbać, by dzięki niemu następne pokolenia żyły zdrowo i bezpiecznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta