Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drastyczne podwyżki opłat za wywóz odpadów

08 kwietnia 2021 | Ekonomia i rynek | Janina Blikowska
źródło: Rzeczpospolita

Gminy tłumaczą nowe stawki wzrostem cen dyktowanych przez firmy wywożące śmieci, wyższymi kosztami ich składowania i brakiem odpowiedzialności producentów za opakowania.

 

– Obserwowane w całym kraju podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami wynikają ze wzrostu ilości odpadów odbieranych od mieszkańców, braku rynków zbytu na surowce wtórne pozyskiwane z selektywnej zbiórki i pozyskiwane w instalacjach, a przede wszystkim z przerzucenia kosztów gospodarki odpadami jedynie na mieszkańców, poprzez zwolnienie z odpowiedzialności finansowej producentów opakowań i produktów w opakowaniach – wylicza Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Uszczelnić system

W Olsztynie śmieci podrożały od kwietnia. Zmienił się też sposób naliczania opłaty. Władze miasta tłumaczą to koniecznością uszczelnienia systemu. – Chcemy, by mieszkańcy, którzy dziś świadomie nie płacą za odpady pochodzące z nieruchomości, będącej ich własnością, solidarnie dokładali się do tego systemu – tłumaczy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Podobnie jest w Łodzi, gdzie zmiana systemu opłat – zależnych od zużycia wody – wejdzie w życie od lipca (dotyczy to tylko budynków wielorodzinnych). Będzie wynosiła 9,6 zł za każdy metr sześcienny. – System „od osoby" pozwala na nieuczciwość. W 2016 r. według deklaracji składanych przez mieszkańców było 675 tys. łodzian i tyle płaciło za śmieci. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament