Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najwięcej stracą lepiej zarabiający i samozatrudnieni

08 kwietnia 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Nominalna stawka PIT dla osób powyżej 120 tys. zł może wzrosnąć do 41 proc., mocno wzrosną obciążenia tzw. liniowców – wynika z założeń planowanej przez PIS rewolucji w podatkach.

 

Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł rocznie, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł, ale także likwidacja lub znaczne ograniczenie odliczeń od podatku składki zdrowotnej – to podstawowe ramy planu zmian w podatkach, który ma się znaleźć w Nowym Polskim Ładzie – wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej".

Wyższa stawka

Choć wciąż brak wielu szczegółów, by kompleksowo oszacować skutki i koszty tej propozycji, można na tej podstawie z grubsza określić, kto może być stratny, a kto może na tym skorzystać. – Likwidacja odliczeń składki zdrowotnej to de facto podniesienie podatków bez zmian w samej stawce – analizuje Aleksander Łaszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Nominalna stawka w drugim przedziale podatkowym z obecnych 33,25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament