Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odliczać w latach kolejnych koszty objęte limitowaniem

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Katarzyna Knapik Kamil Kruk

Mimo iż przepisy dotyczące ograniczeń w rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego oraz kosztów usług niematerialnych obowiązują już od ponad dwóch lat, ich stosowanie nadal powoduje pewne wątpliwości.

 

Od początku 2018 r. podatnicy obowiązani są do wyłączenia z kosztów podatkowych wartości określonych usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych lub podmiotów mających siedzibę w rajach podatkowych w przypadku, gdy ich wartość przekroczy ustawowy limit. Limit ten równy jest wartości 5 proc. zysku podatkowego EBITDA powiększonego o kwotę wolną wynoszącą 3 mln zł. Jednocześnie ustawodawca pozwolił podatnikom na odliczenie kosztów wyłączonych zgodnie z tym limitem w pięciu kolejnych latach podatkowych w ramach limitu obliczonego w danym roku (art. 15e ust. 9 ustawy o CIT).

Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku przepisów limitujących zaliczanie do kosztów podatkowych kosztów finansowania dłużnego, które również weszły w życie w tym samym roku. Jeśli w roku podatkowym przekroczą one wartość 3 mln zł, to podlegają limitowi 30 proc. wartości podatkowej EBITDA. Analogicznie jak w przypadku art. 15e ustawy o CIT koszty, które przekroczyły wspomniany limit, mogą zostać odliczone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament