Jak odliczać w latach kolejnych koszty objęte limitowaniem
Mimo iż przepisy dotyczące ograniczeń w rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego oraz kosztów usług niematerialnych obowiązują już od ponad dwóch lat, ich stosowanie nadal powoduje pewne wątpliwości.
Od początku 2018 r. podatnicy obowiązani są do wyłączenia z kosztów podatkowych wartości określonych usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych lub podmiotów mających siedzibę w rajach podatkowych w przypadku, gdy ich wartość przekroczy ustawowy limit. Limit ten równy jest wartości 5 proc. zysku podatkowego EBITDA powiększonego o kwotę wolną wynoszącą 3 mln zł. Jednocześnie ustawodawca pozwolił podatnikom na odliczenie kosztów wyłączonych zgodnie z tym limitem w pięciu kolejnych latach podatkowych w ramach limitu obliczonego w danym roku (art. 15e ust. 9 ustawy o CIT).
Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku przepisów limitujących zaliczanie do kosztów podatkowych kosztów finansowania dłużnego, które również weszły w życie w tym samym roku. Jeśli w roku podatkowym przekroczą one wartość 3 mln zł, to podlegają limitowi 30 proc. wartości podatkowej EBITDA. Analogicznie jak w przypadku art. 15e ustawy o CIT koszty, które przekroczyły wspomniany limit, mogą zostać odliczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta