Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Częściowo obudowane wiaty nie zawsze są opodatkowane od powierzchni

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Michał Kamiński

Zdaniem NSA, nie wszystkie elementy odgradzające obiekt budowlany spełniają definicję przegrody budowlanej. Obiekt mający takie elementy niekoniecznie można więc uznać za budynek na potrzeby podatku od nieruchomości.

 

Taki wyrok Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sprawie spółki, która złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty m.in. z tytułu zmiany kwalifikacji podatkowej posiadanej wiaty magazynowej mającej jedną ścianę murowaną, dwie przegrody z blachy falistej, jeden bok ogrodzony metalową siatką, zaś w części (dwa boki) brak jest jakichkolwiek przegród (wyrok z 30 lipca 2020 r., II FSK 2042/19). Zdaniem spółki, obiekt ten (wcześniej opodatkowany jako budynek) należało opodatkować jako budowlę. Organ I instancji uznał jednak, że częściowe pozbawienie przegród budowlanych nie powoduje, że obiekt przestaje spełniać wszystkich ustawowe cechy budynku, wobec czego powinien zostać opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako budynek.

Samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA w Białymstoku utrzymały w mocy decyzję organu I instancji. W konsekwencji spółka złożyła skargę kasacyjną, wskazując m.in., że fakt nieposiadania przez sporną wiatę kompletu przegród budowlanych wyklucza możliwość ustalenia jej powierzchni użytkowej zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a w konsekwencji opodatkowania jej jako budynek.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skarga ma usprawiedliwione podstawy. Stwierdził, że ogrodzenie takie jak panele z siatki czy elementy blachy falistej nie mogą być uznane za przegrody budowlane, a w rezultacie sporna wiata nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament