Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orlen ogranicza zakupy rosyjskiej ropy

12 kwietnia 2021 | Ekonomia i rynek
Orlen zmniejsza zakupy ropy i produktów petrochemicznych ze Wschodu. To element dywersyfikacji dostaw
źródło: Shutterstock
Orlen zmniejsza zakupy ropy i produktów petrochemicznych ze Wschodu. To element dywersyfikacji dostaw

Koncern w najbliższych 12 miesiącach może zapłacić za ropę z Rosneftu o 1 mld zł mniej, niż miało to miejsce w 2020 r. Realizacja projektów petrochemicznych to z kolei potencjalne ograniczenie dostaw rosyjskich produktów o 0,5 mld zł.

Podpisywane przez Orlen umowy i realizowane inwestycje będą przyczyniać się do ograniczania importu ropy naftowej i produktów petrochemicznych z Rosji. Jednym z działań podjętych w tym obszarze było niedawne podpisanie nowego kontraktu na zakup surowca z Rosneftem. Na mocy zawartej umowy miesięczne dostawy ropy będą teraz wynosić 300 tys. ton. Umowę podpisano na dwa lata. Wcześniejszy kontrakt z Rosneftem, który obowiązywał do końca stycznia, przewidywał dostawy na poziomie 5,4–6,6 mln ton rocznie, czyli 450–550 tys. ton miesięcznie. To oznacza obniżkę ilości importowanej ropy o 33–45 proc.

Jeśli założyć, że w 2020 r. dostawy z Rosneftu do Orlenu wyniosły 6,6 mln ton oraz wziąć pod uwagę średni kurs rosyjskiej ropy Ural (41,7 dol. za baryłkę), uzyskaną zniżkę za surowiec (0,9 dol. za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament