Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolny Śląsk inwestuje w nowoczesne pociągi

12 kwietnia 2021 | Życie Regionów
Region konsekwentnie rozwija ofertę transportową dla mieszkańców i turystów
źródło: materiały prasowe
Region konsekwentnie rozwija ofertę transportową dla mieszkańców i turystów

Na dolnośląskie tory w najbliższym czasie trafi aż 13 nowych pięcioczłonowych składów od PESA Bydgoszcz oraz sześć hybrydowych Impulsów II od Newagu. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Pierwsze nowe składy w barwach Kolei Dolnośląskich – regionalnego przewoźnika należącego do samorządu województwa dolnośląskiego – wyjadą na trasy już w przyszłym roku.

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku Koleje Dolnośląskie i PESA Bydgoszcz podpisały umowę, w ramach której regionalny przewoźnik zamówił pięć elektrycznych pociągów Elf2. Do kontraktu dodano prawo opcji, umożliwiające zakup w przyszłości kolejnych dwudziestu składów. Właśnie zapadła decyzja o rozszerzeniu zamówienia o osiem pociągów, co zwiększy wartość umowy o 232 mln zł. Wartość całego zamówienia przewoźnika w PESA Bydgoszcz sięgnie zatem 377 mln zł; koszt jednego pociągu wynosi 29 mln zł.

Zaawansowany projekt

– Systematycznie rozszerzamy sieć połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Nasz samorządowy projekt przejmowania od państwa nieczynnych dotychczas linii i przywracania ich do ruchu pasażerskiego jest zaawansowany i wymaga stałego rozwijania taboru naszego przewoźnika, Kolei Dolnośląskich – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

– Każdy nowoczesny pociąg Elf2 zabierze na pokład około 550 pasażerów, dlatego idealnie odpowiadają one potrzebom mieszkańców Dolnego Śląska, którzy z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z kolei regionalnej – podkreśla marszałek.

Nowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament