Kiedy rolnik zapłaci VAT jak deweloper
Im więcej rolnik podejmuje aktywnych działań w celu sprzedaży ziemi, tym większe ryzyko, że zostanie uznany przez organy podatkowe za przedsiębiorcę działającego na rynku nieruchomości.
Sprzedaż gruntu przez rolnika bywa problematyczna w ujęciu VAT. Jeżeli bowiem rolnik podejmuje czynności mające na celu zwiększenie atrakcyjności sprzedawanego gruntu, jak jego podział na mniejsze działki czy, uzyskanie warunków zabudowy, to pojawia się istotne pytanie o charakter takiej sprzedaży. Organy podatkowe upatrują wówczas w takiej sprzedaży działalności mającej charakter gospodarczy. Rolnicy twierdzą natomiast, że rozporządzają majątkiem prywatnym.
TSUE rozgranicza
Wyjaśnień w kwestii oceny charakteru sprzedaży gruntów dostarcza wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2011 r. wydany w polskiej sprawie C-180/10. W tej sprawie grunty rolne będące przedmiotem sporu zostały przekształcone w grunty przeznaczone pod zabudowę wskutek zmian planów zagospodarowania przestrzennego niezależnych od woli ich właścicieli. Następnie właściciele podzielili grunty na mniejsze działki i sprzedali je pojedynczym nabywcom. Trybunał stwierdził, że sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego. Zakres transakcji sprzedaży nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy o VAT, a czynnościami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta