Nabycie towarów w UE powinno być neutralne finansowo
Wprowadzone przez Polskę ograniczenie odliczenia VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest sprzeczne z zasadami unijnymi.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19 (A).
Stan faktyczny
Spór prawny leżący u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym wynika z wniosku podatnika o wydanie interpretacji indywidualnej. Dotyczył on wprowadzonych przez Polskę od 2017 r. restrykcji przesuwających moment odliczenia VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Brzmienie art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b wynika ze zmiany ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. Do tego przepisu został dodany zapis „nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy". Przed tą datą przepis ten nie przewidywał żadnego terminu. W ramach tej samej zmiany do art. 86 tej ustawy dodano ust. 10i, który przesuwał moment odliczenia VAT.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka A wskazała, że w niektórych przypadkach nie jest w stanie wykazać VAT należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W takich przypadkach wykazuje ona ów VAT po upływie tego terminu w drodze korekty złożonej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta