Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nabycie towarów w UE powinno być neutralne finansowo

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Emilia Wolnowska

Wprowadzone przez Polskę ograniczenie odliczenia VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest sprzeczne z zasadami unijnymi.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19 (A).

Stan faktyczny

Spór prawny leżący u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym wynika z wniosku podatnika o wydanie interpretacji indywidualnej. Dotyczył on wprowadzonych przez Polskę od 2017 r. restrykcji przesuwających moment odliczenia VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Brzmienie art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b wynika ze zmiany ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. Do tego przepisu został dodany zapis „nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy". Przed tą datą przepis ten nie przewidywał żadnego terminu. W ramach tej samej zmiany do art. 86 tej ustawy dodano ust. 10i, który przesuwał moment odliczenia VAT.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka A wskazała, że w niektórych przypadkach nie jest w stanie wykazać VAT należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W takich przypadkach wykazuje ona ów VAT po upływie tego terminu w drodze korekty złożonej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament