Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paszporty covidowe bliżej

12 kwietnia 2021 | Kraj | Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka
Certifikaty pozwolą swobodnie podróżować zaszczepionym obywatelom UE, tym którzy przeszli infekcję oraz majacym negatywy wynik
autor zdjęcia: Łukasz Sokół
źródło: Bloomberg
Certifikaty pozwolą swobodnie podróżować zaszczepionym obywatelom UE, tym którzy przeszli infekcję oraz majacym negatywy wynik

Polacy za certyfikatami, które pozwolą podróżować po UE i wrócić częściowo do otwarcia obiektów sportowych, kin czy teatrów. Eksperci chwalą i przestrzegają.

W Komisji Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem zielonych zaświadczeń cyfrowych w kształcie zaproponowanym w połowie marca przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen. „Dyskusje na temat przepisów (dwa projekty rozporządzeń), które wprowadzą paszport covidowy, toczą się na forum specjalnie powołanej grupy roboczej Rady UE" – informuje nas Ministerstwo Zdrowia. Polska bierze w niej udział i jest orędownikiem projektu, który ma zostać wprowadzony do 25 czerwca. Tzw. certyfikaty covidowe, które pozwolą swobodnie podróżować obywatelom UE (bez obowiązkowej kwarantanny) mają objąć nie tylko zaszczepionych (jak początkowo proponowano), ale także tych, którzy przeszli już infekcję lub mają negatywny wynik testu. Dlatego eksperci, choć są za tego typu rozwiązaniami, wskazują też ich wady.

Zalety i zagrożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament