Nadal jest problem ze starymi i nowymi przepisami
Określona interpretacja może rodzić sprzeciw, gdyż wymusza od uczestników tego samego postępowania jednoczesne stosowanie przepisów dwóch ustaw – zastępującej i uchylanej.
Po wciąż nierozstrzygniętym ostatecznie problemie z tzw. nieistniejącymi postępowaniami (por. opinia UZP z 8 stycznia 2021 r. dotycząca postępowań, w których ogłoszenie przekazano do publikacji przed 1 stycznia 2021 r., a które opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE po tej dacie), praktyka zamówień publicznych ujawniła kolejny problem na styku stosowania przepisów starej i nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Która ustawa
W przepisach wprowadzających ustawę z 11 września 2019 r. ustawodawca przewidział, że do postępowań odwoławczych wszczętych po 31 grudnia 2020 r. dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy „nowej" ustawy (art. 92 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych). Oznacza to, że jeśli zamawiający prowadzi postępowanie na podstawie przepisów ustawy z 2004 r., to naruszenie tychże przepisów, wykonawcy kwestionują, korzystając już z przepisów dotyczących postępowań odwoławczych zawartych w ustawie z 2019 r.
Rozwiązanie to, choć pozornie proste, rodzi pewne dylematy, np. w odniesieniu do instytucji związania ofertą. Jest to jedna z kwestii, która uległa zasadniczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta