Bliżej globalnego podatku dla wielkich korporacji
Bruksela od lat zabiega o sprawiedliwe opodatkowanie międzynarodowych koncernów. Dzięki prezydentowi USA Joe Bidenowi jest wreszcie szansa na unijną jedność.
Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt ambitnej reformy podatkowej. Nie pierwszy raz próbuje ujednolić zasady płacenia podatków przez wielkie firmy w UE, ale do tej pory zawsze spotykało się to ze sprzeciwem kilku państw członkowskich – przede wszystkim Irlandii i Luksemburga – żyjących z przyciągania koncernów atrakcyjnymi schematami podatkowymi.
Teraz może być inaczej, bo coraz bardziej realne staje się porozumienie na poziomie globalnym. Joe Biden sam zaproponował minimalną stawkę podatkową na poziomie 21 procent. – Jeśli będzie globalne porozumienie, to będzie także możliwość wdrożenia tego w UE. Nie wyobrażam sobie Unii nie przystępującej do takiego sojuszu – powiedział Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.
Pod lupą firmy przykrywki
Przedstawiony we wtorek pakiet składa się z kilku elementów, których szczegóły będą wdrażane w ciągu najbliższych dwóch lat. Kluczowy jest tzw. BEFIT, czyli nowe ramy opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Zapewnią one jednolity w całej Unii zbiór przepisów regulujących kwestie podatku od działalności gospodarczej, przewidujący sprawiedliwszy podział praw do opodatkowania między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta