Jak zakwalifikować koszty badania due diligence
Koszty badania sytuacji przedsiębiorstwa poniesione w celu nabycia udziałów lub akcji innych podmiotów należy zakwalifikować do źródła przychodów z zysków kapitałowych.
Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 lutego 2021 r. (0114- KDIP2-2.4010.328.2020.1.JG).
Spółka prowadząca działalność z zakresu utylizacji odpadów poszukuje możliwości zakupu innych spółek działających w tej branży. W tym celu ponosi koszty związane z badaniami due diligence podmiotów stanowiących potencjalny cel transakcji. Badania te umożliwią ocenę potencjału danego podmiotu oraz po-zwolą zidentyfikować ryzyka finansowe, prawne i podatkowe. Co istotne, nie wszystkie badane podmioty zostaną ostatecznie faktycznie nabyte przez wniosko-dawcę. We wniosku spółka podkreśliła, że celem dokonywanych nabyć udziałów lub akcji nie będzie działalność holdingowa (czerpanie korzyści z dywidend, późniejsze zbywanie udziałów lub akcji), lecz integracja operacyjna nabywanych podmiotów w celu poszerzania udziału w rynku. Zdaniem spółki, powyższe powinno pozwolić na zakwalifikowanie kosztów poniesionych na badania due diligence do źródła przychodów operacyjnych (innych niż zyski kapitałowe), niezależnie od tego, czy finalnie doszło do nabycia udziałów lub akcji badanego podmiotu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta