Darmowe wyposażenie do VIP roomów bez podatku
Gdy związek świadczeń nieodpłatnych z działalnością gospodarczą jest obiektywny to przemawia za uznaniem, że wszystkie stanowią całość w aspekcie przedsięwzięcia gospodarczego, której podział miałby sztuczny charakter.
W lutym 2016 r. spółka złożyła wniosek o interpretację przepisów o VAT w kontekście opodatkowania tzw. nieodpłatnych przekazań. Wyjaśniła, że prowadzi sprzedaż wybranych alkoholi na rynku polskim. W ramach umów dystrybucyjnych zawartych z producentami alkoholi zobowiązana jest do wykonywania za wynagrodzeniem czynności promocyjno-marketingowych zmierzających do zwiększenia sprzedaży. Obejmuje to m.in. wydanie materiałów służących do serwisu (szklanki, tacki, wazy, repliki produktów, torebki, serwetki, itp.) ostatecznym sprzedawcom, oraz nieodpłatne wyposażenie tzw. VIP roomów.
A spór w sprawie ostatecznie sprowadził się do tego czy nieodpłatne przekazanie materiałów służących do serwisu produktów dystrybuowanych przez spółkę oraz nieodpłatne wyposażenie tzw. VIP roomów u podmiotów serwujących w nich produkty dystrybuowane przez spółkę stanowią czynności opodatkowane VAT.
Podatniczka uważała, że nie. Przeciwnego zadania był jednak fiskus. Sprawa trafiła do sądu i spółka wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a ostatecznie Naczelny Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta