Zapasy czy wierzytelności to za mało
Jedynym realnym zabezpieczeniem wykonania zobowiązań podatkowych w związku z przedłużeniem blokady rachunku bankowego może być majątek trwały, taki jak nieruchomości i środki trwałe bądź pieniądze na kontach.
Spór w sprawie dotyczył przedłużenia blokady rachunków spółki, czyli zastosowania przez fiskusa tzw. STIR. Urzędnicy uznali, że firma może wykorzystywać działalność banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego. Blokada zaś była konieczna, aby temu przeciwdziałać.
Analizy ryzyka wskazywała bowiem istnienie uzasadnionego podejrzenia, że podatniczka mogła ująć w swoich rozliczeniach faktury VAT wystawione przez kontrahenta, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych.
Spółka uważała, że fiskus nie miał podstaw do zablokowania jej kont. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie urzędnikom zarzuciła automatyzm w działaniu. Podkreślała, że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, posiada stosowne zaplecze organizacyjne i techniczne, a okoliczności sprawy nie wskazują na ryzyko wyłudzania przez nią VAT. Nie zgadzała się też z twierdzeniem, że nie posiada żadnego majątku poza zgromadzonymi na rachunku bankowym środkami finansowymi. Dysponuje bowiem aktywami obrotowymi w postaci towarów, zapasów i należności;
Ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta