Pierwsza Matka Polka Partii
Awatar, czyli zamiana dusz. Rzecz o obozowej broszce Beaty Szydło.
Beata Szydło od lat pełni powierzoną jej przez Partię rolę Pierwszej Matki Polki. Występując w Auschwitz, w klapę swej białej marynarki, miast broszki, wpięła obozowy trójkąt z literą „P". Wcieliła się w postać z centrum symboliki przekazu historycznego. Trójkąt ów jest też znakiem społecznego Komitetu 14 czerwca, który organizował obchody rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.
„Znaczek mam taki, ponieważ uważamy, że litera »P« na czerwonym trójkącie, którym oznaczano polskich więźniów Auschwitz, swego czasu mocno obecna w symbolice Auschwitz, jest w dziwny sposób z niej rugowana" – mówi przewodnicząca Komitetu. Przypomina, że zgodnie z ustawą „Tereny byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu zachowuje się po wsze czasy jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów". W kampanii prezydenckiej 2020 r. była premier, miast broszki, nosiła w klapie odznakę „Duda 2020".
Polityka historyczna, czyli legitymacja sprawowania władzy
Dzięki finansowaniu z kieszeni publicznej Partia ma dziś w Polsce niemal pełnię władzy w opowieści o przeszłości. Jej program „Tożsamość i polityka historyczna" prowadzić ma ku „odzyskiwaniu pamięci". Czy gest Szydło zmierzać miał do ożywienia pamięci o polskich ofiarach Auschwitz „na przekór" dyrekcji Muzeum? Wszak ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta