Najpierw zajęcie, potem dopiero sprzedaż
Jeżeli uczestnik postępowania egzekucyjnego kwestionuje wyznaczenie terminu licytacji, to właściwym środkiem na tym etapie jest skarga na czynności organu egzekucyjnego dotyczące obwieszczenia o licytacji.
Organ egzekucyjny przystępuje do czynności administracyjnej z nieruchomości przez jej zajęcie. Następuje ono przez wezwanie zobowiązanego, aby zapłacił egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości.
Doręczenie odpisu
Zobowiązanemu wraz z wezwaniem doręcza się odpis tytułu wykonawczego, jeśli nie został wcześniej doręczony. W przypadku egzekucji z nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego wezwanie to doręcza się również małżonkowi zobowiązanego. Natomiast w przypadku egzekucji z nieruchomości, obciążonej hipoteką przymusową zabezpieczającą należność pieniężną i odsetki z tytułu niezapłacenia jej w terminie, której prawo własności zostało przeniesione na inny podmiot niż zobowiązany, wezwanie doręcza się również temu podmiotowi.
Równocześnie z wysłaniem wezwania organ egzekucyjny składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie tego wniosku do zbioru dokumentów wraz z odpisem tego wezwania. Zajęcie nieruchomości jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania, o którym mowa powyżej, z tym że odpowiednio dla zobowiązanego, małżonka zobowiązanego i innego podmiotu, na który przeniesiono prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta