Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ewidencjonować prawo do emisji gazów cieplarnianych

19 maja 2021 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Obrót uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla wymaga od firm zajmujących się ich pozyskiwaniem i obrotem odpowiedniego rozliczenia tych operacji w księgach rachunkowych.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (odnoszącym się do podmiotów prowadzących instalacje, których funkcjonowanie powoduje emisję takich gazów oraz operatorów statków powietrznych, prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z regułami wskazanymi w ustawie o rachunkowości, a także do pośredników obrotu prawami do emisji, którzy nabywają je i zbywają w celach handlowych/zarobkowych, również w kontraktach terminowych, z wyłączeniem prowadzącego aukcję), przyznane i nabyte prawa do emisji spełniają definicję wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości (dalej: uor).

Prawa do emisji należy ująć w księgach rachunkowych w dacie ich nabycia (dacie przyznania, tj. w dniu ich wydania – rejestracji na rachunku prowadzącego instalację lub operatora statku powietrznego) w cenie nabycia wyliczanej zgodnie z art. 28 ust. 2 uor. Przy czym w przypadku przyznania praw do emisji – cenę nabycia stanowi iloczyn jednostkowej ceny sprzedaży przyznanego prawa do emisji z dnia przyznania oraz liczby przyznanych praw. Prawo do emisji należy wykazać w bilansie w odrębnej pozycji w grupie wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na ich przeznaczenie, tj. niezależnie od tego, czy zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11965

Wydanie: 11965

Spis treści

Drobne (6+2)

Nieprzypisane

Zamów abonament