Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżka płacy uzasadniona PPK jest ryzykowna

10 czerwca 2021 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka

Nałożenie obowiązku tworzenia PPK na podmiot zatrudniający nie może stanowić uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia pracownikowi warunków płacy. Pracodawca może nie obronić w sądzie takiego wypowiedzenia.

Doszliśmy do finiszu wdrożenia systemu pracowniczych planów kapitałowych (dalej: PPK). W ostatnich tygodniach zobowiązane do tego były jednostki sektora finansów publicznych oraz najmniejsze podmioty zatrudniające. PPK stały się faktem i nawet jeśli trudno nazwać to, co się stało, sukcesem, to stały się one standardowym świadczeniem zapewnianym przez większość pracodawców. Trochę jak zakładowy fundusz świadczeń socjalnych czy odprawy emerytalne.

W związku z powyższym należy się spodziewać, że wraz z upowszechnieniem się systemu PPK powstawać będzie coraz więcej zagadnień praktycznych z tym związanych, w tym na gruncie relacji PPK z prawem pracy.

Bez entuzjazmu

Jednym z takich bardzo istotnych tematów jest niewątpliwie fakt, że wdrożenie PPK stanowi dla każdego pracodawcy nowy koszt do ponoszenia pod względem ekonomicznym, do którego do tej pory nie był zobowiązany. Z punktu widzenia dużej części pracodawców rządowy pomysł uszczęśliwienia pracowników dodatkowym zabezpieczeniem na jesień życia – a do tego w praktyce głównie sprowadza się PPK – i to uszczęśliwienia kosztem konsekwencji administracyjnych i finansowych, to przede wszystkim dodatkowy koszt. Mimo oczekiwań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11983

Wydanie: 11983

Spis treści

Reklama

Zamów abonament