Dla alkoholu w pracy nie ma wymówki
Co do zasady pracownika, który przyszedł do pracy nietrzeźwy lub spożywa alkohol w czasie pracy, nie uchronią przed zarzutem ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków żadne okoliczności, w tym fakt, że dotąd przełożony przymykał na to oko. Jest jednak kilka wyjątków.
Czy stawienie się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości, wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu bądź spożywanie alkoholu w miejscu pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego? Czy pracodawca może sam przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „Uzasadniona dyscyplinarka".
Pracowniczy obowiązek
Obowiązek zachowania przez pracownika trzeźwości w miejscu pracy można wyprowadzić z art. 211 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika.
Pracowniczy obowiązek zachowania trzeźwości w czasie pracy wynika zarówno z przepisów prawa, jak i zasad współżycia społecznego. Należy do podstawowych obowiązków pracownika i ciąży na nim nie tylko wtedy, gdy wykonuje on pracę w siedzibie zakładu pracy, ale również wtedy, gdy przebywa w jakimkolwiek innym miejscu w czasie przeznaczonym na wykonywanie pracy. Wypełnianie tego obowiązku polega m.in. na tym, że pracownik pozostaje w gotowości do wykonywania pracy w stanie trzeźwości przez cały czas, w którym w konkretnym dniu pracodawca może od niego wymagać – w normalnym przebiegu wydarzeń – świadczenia pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 23 lipca 1987 r., I PRN 36/87).
Obowiązek zachowania trzeźwości odnosi się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta