Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnalista nie musi zgłaszać nadużyć bezpośrednio

10 czerwca 2021 | Kadry i Płace | DR PAULINA LEDWOŃ

Kanał wewnętrzny zgłaszania nieprawidłowości w organizacji może obsługiwać osoba trzecia. Firma może więc skorzystać z outsourcingu, czyli wypełniania obowiązków przez podmiot zewnętrzny.

Ostatnio coraz głośniej jest o sygnalistach, a wszystko za sprawą Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Docelowo nakłada ona obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń na wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 pracowników, przedsiębiorstwa narażone z punktu widzenia prania pieniędzy, instytucje finansowe, jak również podmioty publiczne (np. gminy). Dodatkowo ustanawia minimalny standard zabezpieczenia sygnalistów i wyraźnie zachęca państwa członkowskie do poszerzania zakresu tej ochrony. Zatem prawo krajowe jak najbardziej może dalece zaostrzać unijne regulacje.

Dyrektywa 2019/1937

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Unii Europejskiej wynika, że brak ochrony sygnalistów w samym obszarze zamówień publicznych przynosi Unii straty szacowane na 5,8–9,6 mld euro rocznie. Stąd wniosek, że najwyższy czas zapewnić sygnalistom skuteczną ochronę.

23 października 2019 r. Parlament Europejski wraz z Radą (UE) uchwaliły dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (2019/1937). Dyrektywa wprowadza normy minimalne, które państwa członkowskie muszą implementować do własnych porządków prawnych. Transpozycja przepisów ma nastąpić do 17 grudnia 2021 r., a w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11983

Wydanie: 11983

Spis treści

Reklama

Zamów abonament