Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bariery regulacyjne wciąż hamują rozwój innowacji nad Wisłą

10 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Przepisy nie nadążają za rozwojem technologicznym. Innowacyjna działalność startupów dodatkowo obarczona jest ryzykiem prawnym Lane V.
źródło: Erickson/shutterstock
Przepisy nie nadążają za rozwojem technologicznym. Innowacyjna działalność startupów dodatkowo obarczona jest ryzykiem prawnym Lane V.

Brak gwarancji stosowania jednolitej wykładni prawa, ryzyko związane z ciągłą zmianą przepisów, zbyt długie terminy postępowań administracyjnych i niekorzystne rozwiązania podatkowe ograniczają działalność nowatorskich biznesów.

 

W ostatniej edycji rankingu Banku Światowego „Doing Business", oceniającego łatwość prowadzenia biznesu w różnych krajach, Polska znalazła się dopiero na 40. miejscu. Co więcej, spadliśmy o 15 lokat w stosunku do najwyższej pozycji, którą nasz kraj zajął w 2015 r. To zła wiadomość, bo ów wskaźnik jest niezwykle istotny – obrazuje m.in. bariery, które skutecznie hamują innowacyjną działalność.

Eksperci wskazują, że pozycja „Doing Business" jest ważna choćby z perspektywy zdolności danego kraju do kreowania tzw. jednorożców. Jak zauważa Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych w firmie Adamed, spośród 15 krajów, z których pochodzi najwięcej start-upów o wycenie powyżej 1 mld dol., tylko trzy znajdują się w rankingu Banku Światowego na pozycjach niższych niż Polska. Są to Brazylia, Indonezja oraz Indie.

W tyle za Litwą i Łotwą

– Mimo mniej przyjaznego środowiska prawnego w tych krajach tworzeniu jednorożców sprzyja liczba ludności i wielkość rynku wewnętrznego, istotnie wyższa od Polski. Większość krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, która doczekała się jednorożców, jak Estonia, Litwa czy Łotwa, znajduje się na wyższych niż Polska pozycjach w rankingu – mówi Marcin Szczeciński.

Jak podkreśla, dzieje się tak przy znacząco mniejszej populacji tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11983

Wydanie: 11983

Spis treści

Reklama

Zamów abonament