Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe negocjacje mogą być powodem sporu z kandydatem do pracy

10 czerwca 2021 | Kadry i Płace | Magdalena Sudoł

Niewłaściwe prowadzenie przez pracodawcę rozmów z osobą, którą potencjalnie chce zatrudnić, może generować roszczenia w przypadku niedojścia stron do porozumienia.

Niekiedy dopiero na etapie negocjacji z konkretnym kandydatem firma podejmuje decyzję co do formy jego zatrudnienia. Rodzaj negocjowanej umowy ma drugorzędne znaczenie, szczególnie gdy kluczowe staje się pozyskanie osoby spełniającej wymagania określone w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jednak w trakcie negocjacji na konkretne stanowisko obok zatrudnienia na podstawie umowy o pracę firma alternatywnie proponuje kandydatowi inną, niepracowniczą formę zatrudnienia, istotne jest, by rozmowy odbywały się w dobrej wierze.

Nawiązanie etatu...

Jeżeli dojdzie do sporu co do formy zatrudnienia, sami zatrudnieni lub organy kontroli mogą w celu wykazania nawiązania stosunku pracy powoływać się również na przebieg negocjacji przedkontraktowych. Przykładowo jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia będzie dochodzić od firmy świadczeń pracowniczych twierdząc, że strony wiąże stosunek pracy, może pomocniczo wskazywać, że firma już w momencie negocjacji dotyczących zatrudnienia miała świadomość, że strony powinny zawrzeć umowę o pracę. Na dowód tego kandydat może przedstawić choćby korespondencję email prowadzoną w okresie rekrutacji.

Powyższe ryzyko wynika z charakteru stosunku pracy, który nawiązuje się pomiędzy stronami niezależnie od zawarcia umowy na piśmie. Jeżeli zatrudnienie faktycznie spełnia warunki określone w art. 22 § 1 kodeksu pracy, między stronami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11983

Wydanie: 11983

Spis treści

Reklama

Zamów abonament