Pracownik zapłaci za bezzasadne odejście
Jeśli etatowiec rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym bez uzasadnienia, pracodawca może żądać od niego odszkodowania. Nawet gdy z tego powodu nie poniósł szkody majątkowej. Ryszard Sadlik
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków (art. 55 § 11 k.p.). Zakres podstawowych obowiązków pracodawcy nie został precyzyjnie określony przez prawo pracy, choć generalnie wymienia je art. 94 k.p. Przykładowo może tu chodzić o obowiązek:
∑ zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
∑ terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia,
∑ przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, przekonania polityczne czy narodowość.
Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika stanowi jego szczególne uprawnienie. Takie oświadczenie o rozwiązaniu umowy jest zawsze skuteczne i powoduje
natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy. Skutek ten następuje już z chwilą, gdy oświadczenie dociera do pracodawcy w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać (np. przeczytać pismo pracownika). Oznacza to, że nawet w przypadku oczywistej bezzasadności tego rozwiązania pracodawca ma obowiązek uznać, że umowa o pracę się rozwiązała i powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy czy wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta