Byli małżonkowie – kredytobiorcy frankowi w sporze z bankiem
Gdy z roszczeniem o ustalenie nieważności umowy kredytowej wystąpi tylko jeden z byłych małżonków, a drugi nie przystąpi do sprawy, sąd oddali powództwo. Nie jest też możliwe, aby jeden z małżonków żądał ustalenia nieważności umowy, a drugi jej „odfrankowienia".
Kredyty frankowe częstokroć zaciągane były przez męża i żonę. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w ewentualnym sporze z bankiem oboje występują po stronie powodowej. Poważne komplikacje mogą się pojawić w sytuacji, gdy w chwili wytaczania powództwa przeciw bankowi kredytobiorcy, którzy wcześniej byli małżeństwem, są już po rozwodzie – szczególnie gdy nie potrafią się porozumieć.
Rodzaj współuczestnictwa
Punktem wyjścia dla określenia sytuacji procesowej
byłych małżonków – kredytobiorców jest ustalenie, jaki
rodzaj współuczestnictwa zachodzi pomiędzy nimi i jakie są tego konsekwencje. Współuczestnictwo byłych małżonków ma charakter współuczestnictwa materialnego, jednolitego i koniecznego. Wynika to z faktu, że są dłużnikami solidarnymi, a ich prawa i obowiązki wynikają z tej samej umowy.
W wyroku z 22 października 2019 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi
(I ACa 969/18) orzekł, że „Nie budzi wątpliwości, że pomiędzy współkredytobiorcami zachodzi współuczestnictwo jednolite konieczne w rozumieniu art. 73 § 2 k.p.c. Oznacza to, że stroną powodową powinni być jednocześnie wszyscy kredytobiorcy. Współuczestnictwo jednolite zachodzi wówczas, gdy wyrok ma dotyczyć niepodzielnie wszystkich współuczestników"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta