Najwyższy czas sformalizować ochronę sygnalistów
Już za trzy miesiące największe firmy powinny mieć wdrożone procedury zapewniające ochronę tzw. sygnalistom. Przy braku regulacji krajowych można bazować na przepisach unijnych.
Koniec 2021 r., oprócz corocznych podsumowań, dla wielu pracodawców upłynie pod znakiem wdrażania procedur dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii w związku z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. (dalej: Dyrektywa). Zgodnie z treścią tego aktu prawnego, do 17 grudnia 2021 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób będą zobowiązani wdrożyć odpowiednie procedury mające zapewnić ochronę tzw. sygnalistom. Dla przedsiębiorców zatrudniających od 50 do 249 termin wykonania tego obowiązku upływa 17 grudnia 2023 r.
Zamierzenia unijnego prawodawcy
Zadaniem Dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Co kryje się pod tym szeroko określonym celem i co to ma wspólnego z pracodawcami?
Otóż zadaniem Dyrektywy jest ustanowienie wspólnych minimalnych norm dla wszystkich państw członkowskich UE, których rolą ma być ochrona tzw. sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia, o których uzyskały informacje w związku z wykonywaną pracą. Dyrektywa wprost wylicza katalog dziedzin, których mogą dotyczyć nieprawidłowości, wskazując m.in. na ochronę środowiska, zdrowie publiczne czy ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta