Nowe obowiązki dla firm mających kontrahentów w Niemczech
Niemiecki parlament uchwalił ustawę o należytej staranności przedsiębiorcy w łańcuchu dostaw. Działające na tym rynku firmy będą musiały spełnić szereg dodatkowych kryteriów z zakresu compliance. Zmiany dotkną także polskich dostawców i poddostawców kontraktujących z niemieckimi przedsiębiorstwami. Barbara Kaczała radca prawny w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego Kancelarii JDP
Celem ustawy z 22 lipca 2021 r. (niem. Gesetz über die unternehmerischen Sorgfaltspflichten in Lieferketten) jest zwiększenie odpowiedzialności przedsiębiorców w ramach całego łańcucha dostaw (dalej: „ustawa"). W dosłownym tłumaczeniu nazwa ustawy oznacza właśnie zachowanie przez przedsiębiorców należytej staranności w łańcuchu dostaw. Nakłada ona na firmy szerokie obowiązki – od ogólnych wymogów przestrzegania prawa człowieka, do konieczności wdrażania odpowiednich wewnętrznych rozwiązań prewencyjnych. Przedsiębiorcy mają ponad rok na dostosowanie się do nowych regulacji.
Zakaz pracy dzieci i analiza ryzyka
Ustawa wprowadza w szczególności obowiązek implementacji strategii przestrzegania przez przedsiębiorców praw człowieka oraz zobowiązuje ich do podejmowania działań w zakresie ochrony środowiska. Jednym z podstawowych obowiązków będzie również konieczność prowadzenia regularnej analizy ryzyka działalności, m.in. w obszarze zakupów i sprzedaży.
Tego typu obowiązki wydają się dzisiaj standardem wśród przedsiębiorców aktywnych w obrocie międzynarodowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta