Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodór, wiatr, słońce, biogaz. Energia się zazielenia

08 października 2021 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy debaty „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości”
źródło: Materiały prasowe Kongres 590
Uczestnicy debaty „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości”
Paweł  Ernst dyr. dep. wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM Nie ma transformacji energetycznej bez udziału miedzi. Jest ona potrzebna m.in. do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, silników do aut elektrycznych czy urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
źródło: Materiały prasowe Kongres 590
Paweł Ernst dyr. dep. wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM Nie ma transformacji energetycznej bez udziału miedzi. Jest ona potrzebna m.in. do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, silników do aut elektrycznych czy urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Sylwia  Pawlak dyrektor ds. innowacji  Grupy Lotos Już w naszej strategii z 2018 r. założyliśmy kierunki zmian. Znalazł się w niej rozwój technologii wodorowych czy związanych z elektromobilnością. Bardzo mocno zmieniamy naszą działalność na bardziej zieloną.
źródło: Materiały prasowe Kongres 590
Sylwia Pawlak dyrektor ds. innowacji Grupy Lotos Już w naszej strategii z 2018 r. założyliśmy kierunki zmian. Znalazł się w niej rozwój technologii wodorowych czy związanych z elektromobilnością. Bardzo mocno zmieniamy naszą działalność na bardziej zieloną.
Wojciech Racięcki dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami w NCBR  Energetyka przyszłości będzie bazowała na OZE, na energii wiatru i słońca. Natomiast trudniejsze pytanie brzmi, jakie będą kolejne źródła energii, dostępne nie tylko wtedy, kiedy świeci słońce czy wieje wiatr.
źródło: Materiały prasowe Kongres 590
Wojciech Racięcki dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami w NCBR Energetyka przyszłości będzie bazowała na OZE, na energii wiatru i słońca. Natomiast trudniejsze pytanie brzmi, jakie będą kolejne źródła energii, dostępne nie tylko wtedy, kiedy świeci słońce czy wieje wiatr.

Transformacja energetyczna sprawia, że zmieniają się stare aksjomaty dotyczące surowców. Dla budowy bardziej efektywnych, nowoczesnych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku gospodarek potrzebne są nowe rozwiązania.

 

Konieczność zmiany sposobu eksploatacji zasobów naszej planety oraz ochrona klimatu powodują poszukiwanie nisko- lub zeroemisyjnych źródeł energii. Odpowiedzią jest energetyka słoneczna i wiatrowa, a w okresie przejściowym także gaz. Jedną z opcji jest wodór nazywany paliwem przyszłości. O tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy debaty „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości", która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.

Polskie doświadczenia

Wojciech Racięcki, dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), wskazał, że gdy mowa o surowcach przyszłości, to jest wiele niewiadomych. – Oczywiście pewne rzeczy są ewidentne, takie jak to, że energetyka przyszłości będzie bazowała na OZE, na energii wiatru i słońca. Natomiast trudniejsze pytanie brzmi, jakie będą kolejne źródła energii, dostępne nie tylko wtedy, kiedy świeci słońce czy wieje wiatr – powiedział Wojciech Racięcki.

– Ale trzeba też spojrzeć z perspektywy Polski. Wydaje się, że u nas takim paliwem może być biometan, który jest ciągle nieco niedoceniany. Polska ma spore zasoby odpadów rolnych i miejskich oraz roślin energetycznych. Różne opracowania wskazują na wieloprocentowy udział biometanu w miksie energetycznym, w którym będzie także na pewno atom. Biometan to jest paliwo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12086

Wydanie: 12086

Spis treści

Reklama

Zamów abonament