Wodór, wiatr, słońce, biogaz. Energia się zazielenia
Transformacja energetyczna sprawia, że zmieniają się stare aksjomaty dotyczące surowców. Dla budowy bardziej efektywnych, nowoczesnych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku gospodarek potrzebne są nowe rozwiązania.
Konieczność zmiany sposobu eksploatacji zasobów naszej planety oraz ochrona klimatu powodują poszukiwanie nisko- lub zeroemisyjnych źródeł energii. Odpowiedzią jest energetyka słoneczna i wiatrowa, a w okresie przejściowym także gaz. Jedną z opcji jest wodór nazywany paliwem przyszłości. O tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy debaty „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości", która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
Polskie doświadczenia
Wojciech Racięcki, dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), wskazał, że gdy mowa o surowcach przyszłości, to jest wiele niewiadomych. – Oczywiście pewne rzeczy są ewidentne, takie jak to, że energetyka przyszłości będzie bazowała na OZE, na energii wiatru i słońca. Natomiast trudniejsze pytanie brzmi, jakie będą kolejne źródła energii, dostępne nie tylko wtedy, kiedy świeci słońce czy wieje wiatr – powiedział Wojciech Racięcki.
– Ale trzeba też spojrzeć z perspektywy Polski. Wydaje się, że u nas takim paliwem może być biometan, który jest ciągle nieco niedoceniany. Polska ma spore zasoby odpadów rolnych i miejskich oraz roślin energetycznych. Różne opracowania wskazują na wieloprocentowy udział biometanu w miksie energetycznym, w którym będzie także na pewno atom. Biometan to jest paliwo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta