Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jakiej formie i na jakich zasadach zawrzeć umowę konsorcjum?

08 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Paweł Jadczak Michał Fatek

Projektując umowę konsorcjum strony mają duży zakres swobody – mogą utworzyć ją jako spółkę cywilną lub zawrzeć konsorcjum całkowicie poza tą kodeksową konstrukcją. Paweł Jadczak radca prawny, partner w kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni Michał Fatek radca prawny w kancelarii Jacek Kosiński Adwzkaci i Radcowie Prawni

 

Tematyka konsorcjów i ich działalności pozostaje niezmiennie istotna w związku z realizacją zamówień publicznych, a przy tym budzi wciąż liczne wątpliwości. W ramach kilku artykułów postaramy się przekazać Państwu elementy wiedzy dotyczącej organizacji i funkcjonowania konsorcjów na rynku. Celem pierwszego, poniższego artykułu jest wprowadzenie do tematyki poprzez wskazanie możliwych form działania konsorcjów.

Umowa konsorcjum, poza nielicznymi wyjątkami (konsorcjum bankowe dla wspólnego udzielenia kredytu) nie jest uregulowana prawnie. Stanowi wytwór praktyki, kształtowanej przez nieco zmienne orzecznictwo. Potrzeby obrotu gospodarczego skłoniły przedsiębiorców do szukania form wspólnego wykonywania określonych przedsięwzięć. U podstaw związania się stron umową konsorcjum leży wykonanie konkretnego zamierzenia inwestycyjnego, w odróżnieniu na przykład od spółek osobowych lub kapitałowych, przewidzianych na potrzeby trwałej współpracy.

Podstawa zawierania umów

Umowa konsorcjum nie jest tworem jednolitym. Prawo zamówień publicznych, które dało podstawy do zaistnienia tego typu umowy w żaden sposób konsorcjum nie definiuje, nie posługuje się nawet takim pojęciem. Nie jest to dlatego jeden, ustandaryzowany typ kontraktu. Przeciwnie, w obrocie występuje wiele możliwych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12086

Wydanie: 12086

Spis treści

Reklama

Zamów abonament