Deweloperzy poprawili marże
Budowniczowie mieszkań raczej nie mają problemu z przerzucaniem wzrostu kosztów na klientów. Jak długo?
W I połowie 2021 r. średnia marża brutto ze sprzedaży deweloperów mieszkaniowych z rynku kapitałowego wyniosła 25,6 proc., o 1,4 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Pod lupę wzięliśmy sprawozdania finansowe opublikowane przez 15 spółek. Dziewięć z nich zanotowało lepszy wynik rok do roku.
Rentowność generalnie mocno się poprawiła: pięciu deweloperów wobec czterech rok wcześniej wypracowało rentowność powyżej 30 proc., w trzech przypadkach to bardzo wysoki rejestr, blisko 40 proc.! Uwagę zwraca też wyższa mediana: 26,7 proc., o 2,8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.
Pilnowanie kosztów
Najwyższą średnią marżę, równą 40 proc., zanotowała budująca w południowo-wschodniej Polsce Wikana, choć trzeba wziąć poprawkę na to, że na wynik zapracowała jedna inwestycja. Duzi deweloperzy mają znacznie bardziej rozbudowane portfele, co oznacza większe zróżnicowanie marż na poszczególnych projektach.
Drugie miejsce zajęło Lokum, które specjalizuje się w inwestycjach o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i Krakowie. Trzecia na liście Victoria Dom dowodzi jednak, że i typowe lokale mogą zapewnić bardzo wysoką rentowność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta