Jak pogodzić rozbieżne interesy świata
Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Świat musi zejść ze ścieżki narastającego obciążenia planety i eksploatacji zasobów. Pytanie o sposoby i koszty zmian. Odpowiedź będzie jednym z głównych punktów COP26 w Glasgow.
Plan działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu – Europejski Zielony Ład (EZŁ) – zakłada dojście do neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednak ambicje Europy rosną. Pojawiają się kolejne inicjatywy, takie jak pakiet „Fit for 55", którego celem miałoby być ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
Konieczność osiągnięcia unijnych celów, co przełoży się także bezpośrednio na jakość życia obywateli UE, oznacza ogromne wyzwania dla gospodarek oraz firm z szeroko pojętego sektora elektroenergetycznego. Transformacja będzie miała także swój wymiar społeczny.
Wiatr, słońce i gaz
Największe polskie przedsiębiorstwa mają już strategie dojścia do zeroemisyjności. O nich, a także o kluczowym dla ich realizacji czynniku finansowym rozmawiali uczestnicy debaty „Jak plan transformacji wpłynie na zdolności rozwojowe polskiej energetyki – perspektywy wzrostu i pozyskiwania finansowania przez »nową energetykę«?" podczas Kongresu 590 w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta