Transakcje podwyższonego ryzyka
Nieruchomość rolna, ze względu na niejasną interpretację jej definicji, zmienne orzecznictwo oraz różną praktykę oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, przypomina pole minowe. Pominięcie wymogów stawianych przez ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego przy jej nabyciu może prowadzić do nieważności umowy.
Każdy ma pewne wyobrażenie o nieruchomości rolnej. Najpewniej za wieszczem myślimy o „polach malowanych zbożem rozmaitem", „fali łąk szumiących", czy nieruchomości, gdzie stoi „lamus, spichrz, gumno, obora i stajnie". Jednak określenie tego, czy dana nieruchomość jest nieruchomością rolną, bywa znacznie trudniejsze i mniej intuicyjne w przypadku na przykład:
- większego niezabudowanego nieużytku przy centrum handlowym,
- porośniętej chaszczami rezerwy terenowej na rozbudowę fabryki, czy
- asfaltowego parkingu, który z jakichś powodów w ewidencji gruntów i budynków (EGIB) oznaczony jest jako użytek rolny.
Trudność ta ma praktyczne znaczenie dla określenia praw i obowiązków właściciela nieruchomości wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.) – zwłaszcza jego praw (i ich potencjalnych ograniczeń) w przypadku transakcji mających za przedmiot:
- nieruchomości (w tym prawo użytkowania wieczystego);
- akcje lub udziały w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o powierzchni co najmniej 5 ha (w tym podwyższenia kapitału zakładowego).
Definicja nieruchomości rolnej...
Nieruchomość rolna w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego jest zdefiniowana poprzez odwołanie się do definicji zawartej w art. 461 kodeksu cywilnego. Za nieruchomość rolną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta