Bez biznesu państwo nie zrealizuje transformacji
Musimy przejść przez wiele etapów od badań naukowych, które często są rozpoczynane przez sektor państwowy, do adaptacji rozwiązań, które zwykle dzieją się w efekcie starań sektora prywatnego – mówi Iain Begg, prof. London School of Economics, dyrektor Dahrendorf Forum.
Komisja Europejska daje jasny sygnał, że nie ma odwrotu od zielonej transformacji. Czy Europa dysponuje narzędziami politycznymi i finansowymi, aby dokonać tego procesu?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy, jak rozumiemy pojęcie politycznego zaangażowania. Komisja Europejska, publikując Nowy Zielony Ład, wskazała polityczne zaangażowanie i wsparcie dla osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. Kraje, które nie spełniają w pełni celów polityki klimatycznej, powinny być za to karane, niezależnie od presji innych krajów czy opinii publicznej. Wszystko więc zależy od tego, jak definiujemy politykę i jak jej przestrzegamy. Poszczególne kraje różnie postrzegają także sposób finansowania. Błędem jest zapatrywanie się na transformację tylko i wyłącznie poprzez sektor publiczny. Pytaniem jest, jak dogonić sektor prywatny w rozwoju i innowacyjności i jak ma on kontrybuować w transformacji energetycznej. Najbardziej naturalnym i najsensowniejszym rozwiązaniem jest partnerska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta