Wyraźnie i jednoznacznie
Określenie miejsca pobytu dziecka na podstawie orzeczenia sądu.
Decyzja sądu o ustaleniu miejsca pobytu dziecka przy jednym z rodziców nie powinna stwarzać większych problemów interpretacyjnych. Problem pojawia się, gdy dojdzie do uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania dziecka z Polski oraz osiedlenia się jednego z rodziców z dzieckiem poza jej granicami.
Przy ustaleniu miejsca stałego pobytu dziecka należy być skrupulatnym
W sprawie opiekuńczej sąd ustala miejsce każdorazowego pobytu dziecka przy wskazanym w tym orzeczeniu rodzicu (opiekunie). Sąd może tak postanowić zarówno w postępowaniu głównym, jak i w tzw. postępowaniu zabezpieczającym (w orzeczeniu tymczasowym).
Rzeczywistość jednak pokazuje, że orzeczenie sądu często otwiera możliwości własnej interpretacji i nadużyć rodzica, przy którym zostało ustalone miejsce pobytu. Widoczne jest to szczególnie, gdy zamierza wyjechać z dzieckiem poza granice Polski, ale nie uzyskał na to zgody drugiego rodzica.
Rodzic posługuje się wtedy takim orzeczeniem przed sądami lub instytucjami zagranicznymi, dokumentując w ten sposób zgodę sądu polskiego na zamieszkanie wraz z dzieckiem za granicą. Często świadomie/nieświadomie wprowadza w błąd władze innych państw, że pobyt dziecka w nowym miejscu zamieszkania jest legalny.
Tymczasem nie ma podstaw, aby takie wnioski z orzeczenia wywodzić. Jeśli polski sąd wyraźnie nie wskaże w swojej decyzji miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta