Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nagle to po diable

02 marca 2022 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Aspekt proceduralny art. 2 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Jako że w swojej kilkuletniej praktyce publicystycznej najwięcej czasu poświęciłam przewlekłości postępowania, nie może być inaczej i tym razem, tylko z innej perspektywy i innego przepisu europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (DzU z 1993 r., nr 61, poz. 284 ze zm., dalej konwencja).

Dziś spróbuję zmierzyć się nie z art. 6 ust. 1 bądź 13 konwencji, ale art. 2, który również ma zastosowanie do kwestii nadmiernej długości postępowania, w jego aspekcie proceduralnym. Aby najlepiej zobrazować te kwestie, omówię istotny dla praktyki prawniczej wyrok z 3 września 2020 r. Kamińska i inni przeciwko Polsce (skarga nr 4006/17) Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej ETPC lub Trybunał).

Osadzony się nie skarżył

7 stycznia 2009 r. J.F. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w celu odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności w związku z nieuiszczeniem grzywny. Podczas badania przeprowadzonego w dniu osadzenia J.F. wskazał, że przebył dwa zawały serca, leczy się na cukrzycę, ma problemy z nadciśnieniem i przy wzroście 175 cm waży 140 kg. W przeszłości zaś spożywał duże ilości alkoholu, narkotyków (kokainy). W trakcie jego pobytu w areszcie przeprowadzono kolejne badania i przepisano leki na obniżenie ciśnienia i wizytę u internisty. Z powodu pogorszenia się stanu zdrowia 15 stycznia 2009 r. J.F. został przewieziony do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12205

Wydanie: 12205

Spis treści

Zamów abonament