Niektóre silosy mogą być opodatkowanie inaczej
Obiekt budowlany będący zbiornikiem, posiadający zarazem cechy budynku, stanowi budowlę, jeżeli nie da się ustalić jego powierzchni użytkowej albo jest ona znikoma z perspektywy relacji tego wyróżnika do innych parametrów technicznych obiektu i nieistotna z uwagi na cel jego wzniesienia.
Sprawa dotyczyła nadpłaty podatku od nieruchomości za lata 2016–2017. Z wnioskiem o nią wystąpiła spółka, która skorygowała wartość posiadanych silosów i kwalifikując je do budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wskazała, że korekty dokonano w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r., (SK 48/15).
Wójt odmówił zwrotu nadpłaty. Uznał, że silosy to budowle, które zostały tak ujęte w pierwotnej deklaracji.
Spółka odwołała się od tej decyzji, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze ją uchyliło, ale tylko w części. Stwierdził bowiem, że co do zasady wójt prawidłowo dokonał wykładni art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. I słusznie uznał, że silos stanowi część ciągu technologicznego, całości techniczno-użytkowej rozumianej jako połączenie poszczególnych elementów w sposób umożliwiający zgodnie z wymogami techniki nadawanie się do określonego użytku. Kolegium zwróciło przy tym uwagę, że powołany w sprawie biegły rzeczoznawca zakwalifikował 7 silosów magazynowych spółki jako zbiorniki stanowiące budowlę.
Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta