Jak opodatkować sprzedaż wierzytelności
Problematyka opodatkowania sprzedaży wierzytelności budzi wiele wątpliwości zarówno na gruncie podatku VAT, i w konsekwencji na gruncie PCC oraz podatków dochodowych.
W artykule przeanalizuję aktualną linię interpretacyjną organów podatkowych z uwzględnieniem zagadnienia sprzedaży wierzytelności własnych w ramach faktoringu.
Sprzedaż bez VAT
Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną organów podatkowych oraz sądów administracyjnych zbycie wierzytelności własnej nie stanowi ani dostawy towarów (gdyż wierzytelność stanowi prawo majątkowe, które nie mieści się w dyspozycji art. 2 pkt 6 ustawy VAT), ani świadczenia usług (gdyż jest ono jedynie przejawem wykonania prawa własności w stosunku do wierzytelności powstałej z innego tytułu). W konsekwencji transakcja zbycia wierzytelności własnych nie wypełnia przesłanek z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT i w rezultacie nie podlega opodatkowaniu VAT.
Analogiczny pogląd będzie miał zastosowanie również do cesji wierzytelności własnych w wyniku rozliczenia transakcji CDS (ang. Credit Default Swap, swap ryzyka kredytowego) – tak mówi m.in. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 sierpnia 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.497. 2018.1.RM).
Nabycie z VAT
Sam fakt braku wystąpienia dostawy towarów czy też świadczenia usług po stronie sprzedawcy wierzytelności nie przesądza jednak o braku wystąpienia VAT w związku z tego rodzajem transakcji. Kluczowe w tym zakresie pozostaje ustalenie, czy nabywca wierzytelności w ramach czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta