Rezerwy, aktywa i zobowiązania warunkowe
Wielu księgowych oraz pracowników działów finansowych słysząc o zmianach legislacyjnych od nowego roku myśli przede wszystkim o Polskim Ładzie wchodzącym w życie od 1 stycznia 2022 r. Nowe przepisy podatkowe i gospodarcze to nie jedyne zmiany jakie czekają polskich przedsiębiorców oraz służby finansowe. Od 1 stycznia weszły w życie również zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości uchwalone przez Komisję Europejską.
Jednymi ze zmian, które weszły w życie jest aktualizacja MSR 37 dotyczącego rezerw, zobowiązań warunkowych oraz aktywów warunkowych. Dotyczą one jednak tylko tych podmiotów, które stosują MSR. Do ich grona możemy zaliczyć m.in.: banki, emitentów papierów wartościowych czy jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
Rezerwy
MSR 37 jak wskazano powyżej odnosi się do rezerw, aktywów warunkowych i zobowiązań warunkowych. Celem standardu jest zapewnienie wysokiej jakości ujawnień tych pozycji w sprawozdaniach finansowych i w informacjach dodatkowych oraz odpowiednich zasad wyceny pozwalającym odbiorcom sprawozdań na zrozumienie charakteru zawartych rezerw, kwot oraz terminów zapadalności. Standard definiuje rezerwę jako zobowiązanie, którego kwota lub termin zapłaty są niepewne. Zobowiązanie z kolei jest obowiązkiem, którego spełnienie spowoduje wypływ z jednostki środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Rezerwy należy jednak odróżnić od innych zobowiązań, jak np. zobowiązania handlowe lub rozliczenia międzyokresowe bierne, ponieważ w przypadku rezerw występuje niepewność co do terminu poniesienia lub kwoty przyszłych nakładów dla uregulowania. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta