Moment korekty przychodu w związku ze zwrotem części odszkodowania
Korekta przychodu z tytułu zwrotu części odszkodowania przyznanego uprzednio przez zakład ubezpieczeń powinna być dokonywana przez podatnika w okresach rozliczeniowych, w których podatnik otrzyma decyzję zakładu ubezpieczeń kształtującą ostateczną kwotę należnego odszkodowania.
Tak stwierdził, i tym samym uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 11 stycznia 2022 r. (0111-KDIB1-2. 4010.563.2021.1.AW).
Zdarzenie przyszłe
Podatnik świadczy na rzecz przedsiębiorców m.in. usługi leasingu operacyjnego i finansowego pojazdów. Wszystkie leasingowane pojazdy są objęte ubezpieczeniem AC, pokrywającym pełny zakres ewentualnych szkód. Podatnik jest uprawniony do otrzymania odszkodowania w razie powstania szkody.
W przypadku niektórych szkód dotyczących leasingowanych pojazdów zakład ubezpieczeń orzeka o tzw. szkodzie całkowitej. W takiej sytuacji podatnik otrzymuje odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej pojazdu pomniejszone o wartość tzw. pozostałości pojazdu, którą stanowi cena sprzedaży uszkodzonego pojazdu. Podatnik wykazuje kwoty otrzymanego odszkodowania oraz wartość netto ceny sprzedaży pozostałości jako przychód podatkowy, zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT.
Podatnik rozważa nawiązanie współpracy z kontrahentem, która pozwoli podatnikowi, w przypadku szkody całkowitej, uzyskać od zakładów ubezpieczeń współpracujących z Kontrahentem od razu całą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta