Jak rozliczyć podatek od sprzedaży detalicznej
Od 1 stycznia 2021r. na sprzedawców w kawiarniach i sklepach został nałożony podatek, który powinien zostać właściwie zapisany w księgach.
Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży realizowanej przez jednostki handlu detalicznego (takie jak: sklepy, supermarkety, zakłady gastronomiczne, czy stołówki) wobec ostatecznych konsumentów, stanowiąc końcowy etap obrotu towarowego. Tego typu sprzedaż towarów dokonywana jest najczęściej w formie gotówkowej, a ceny oferowanych dóbr uwzględniają marżę naliczaną przez sprzedawców detalicznych.
Zgodnie z art. 5 w zw. z art. 4 i art. 3 pkt 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, przedmiotem opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, zwanym potocznie podatkiem handlowym jest uzyskany przez sprzedawców detalicznych od dnia 1 stycznia 2021r. przychód ze sprzedaży detalicznej, rozumianej jako dokonywanie na terytorium kraju, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej:
∑ w lokalu przedsiębiorstwa (tj. w miejscu prowadzenia działalności będącym nieruchomością lub częścią nieruchomości, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność na stałe albo w miejscu prowadzenia działalności będącym rzeczą ruchomą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta