Pudrowanie wrzodu
Jak zreformować, aby nie stracić władzy nad KRS i obsadą SN
W Sejmie RP znajdują się już cztery projekty ustaw, które dotyczą – ogólnie rzecz ujmując – konsekwencji tzw. reform, które objęły od 2017 r. Krajową Radę Sądownictwa (KRS) oraz Sąd Najwyższy (SN). Projekt prezydenta RP (druk 2011) i dwa projekty złożone przez posłów PiS (druk 2013 oraz projekt wniesiony 22 lutego 2022 r.) nie dotykają nawet zmian w ustawie o KRS, a zatem w ogóle nie próbują usunąć źródła problemu, którego konsekwencją jest stwierdzenie przez TSUE i ETPC, że orzekanie przez osoby, które dostały powołanie na stanowiska sędziów w SN na skutek wniosku KRS – po dokonaniu zmian ustawą z 8 grudnia 2017 r. – narusza art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE, art. 47 Karty praw podstawowych oraz art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka.
Warto tylko przypomnieć, że ETPC w sprawach Reczkowicz, Dolińska-Ficek i Ozimek, a także Advance Pharma wytyczył stabilną linię orzeczniczą, że do naruszenia standardu rzetelnego procesu w kontekście „prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta