Co daje rozprawa administracyjna
Zastosowanie w praktyce rozprawy administracyjnej może przyspieszyć załatwienie sprawy.
Przepisy nie zawierają legalnej definicji rozprawy administracyjnej. Przyjmuje, że jest to prawna forma działania administracji, stosowana w toku postępowania administracyjnego lub podatkowego, która ma na celu skonfrontowanie stron postępowania i rozpoznanie materiału dowodowego. Funkcja rozprawy administracyjnej została wskazana w art. 89 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm. oraz w art. 200a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.; dalej: o.p.).
W przypadku postępowania administracyjnego, rozprawę przeprowadza się w toku postępowania w każdym przypadku, gdy zapewni to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania lub gdy wymaga tego przepis prawa.
Jakie sprawy
Obligatoryjnie rozprawę przeprowadza się w sprawach dotyczących:
∑ obrotu instrumentami finansowymi – np. w sprawie skreślenia maklera lub doradcy z listy albo zawieszenia jego uprawnienia do wykonywania zawodu, cofnięcia zezwolenia na prowadzenie rynku regulowanego;
∑ oferty publicznej – w sprawach dotyczących nałożenia sankcji administracyjnych za naruszenie przepisów o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz przepisów o spółkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta