Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmywanie reprywatyzacji

31 maja 2022 | Rzecz o prawie | Michał Górski Jan Paweł Górski

Kolejne nieuzasadnione ograniczenie w reprywatyzacji przyszło tym razem ze strony Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ostatnie lata zamiast obiecanej przez rząd ustawy reprywatyzacyjnej przynoszą spadkobiercom dawnych właścicieli wyłącznie dalsze ograniczenia i tak już szczątkowych roszczeń. Były wprowadzone pod słusznym hasłem zwalczania tzw. dzikiej reprywatyzacji, natomiast przesunęły wahadło pomiędzy interesami spadkobierców a interesem publicznym praktycznie na korzyść tego drugiego.

Tak było m.in. po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 17 września 2020 r. (DzU. z 2020 r., poz. 1709). Nowelizacja ta, niepozbawiona słuszności, doprowadziła do absurdalnych sytuacji typu: odmowa ustanowienia użytkowania wieczystego nieruchomości zabranej dekretem z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (tzw. dekretem Bieruta) z powodu istnienia służebności przesyłu na fragmencie działki.

Kolejnym jaskrawym przykładem była nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego z 11 sierpnia 2021 r. (DzU z 2021 r., poz. 1491), o której już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”. Na jej podstawie umorzono z mocy prawa toczące się (często wiele lat) postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji i postanowień, ogłoszonych lub doręczonych ponad trzydzieści lat przed wejściem w życie nowelizacji.

Łatwo sobie wyobrazić gorycz i frustrację obywateli, którzy nieraz kilkanaście czy kilkadziesiąt lat walczyli o stwierdzenie, że odmowna decyzja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12280

Wydanie: 12280

Spis treści
Zamów abonament