Kompetencje miękkie trzeba łączyć z umiejętnościami zawodowymi
Rynek pracy bardzo dynamicznie się zmienia i ważne jest, by być elastycznym i gotowym na podejmowanie nowych wyzwań, zarówno edukacyjnych, jak i zawodowych. Eksperci rynku pracy i doradcy zawodowi są zdania, że największy potencjał kryje się w stanowiskach związanych z nowymi technologiami i przetwarzaniem danych, ale równie istotne jest zdobywanie kompetencji miękkich i szlifowanie języków obcych.
Z badania „Niedopasowanie kompetencyjne w programach wsparcia studentów i doktorantów” przeprowadzonego przez zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynika, że młodym kandydatom do pracy brakuje dziś przede wszystkim umiejętności związanych z logicznym myśleniem, podejmowaniem wyzwań, samodzielnością, zaangażowaniem, komunikatywnością i kreatywnością. Badacze podkreślają, że pandemia uwydatniła potrzebę wyposażenia studentów w żelazny zestaw kompetencji przyszłości: połączenie kompetencji miękkich z umiejętnościami cyfrowymi.
Zdaniem dr Magdaleny Jelonek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik badania, warto już w czasie studiów kształtować kompetencje społeczne. – Proponowałabym rozpoczęcie interwencji już od drugiego semestru studiów (ewentualnie od drugiego roku), z silnym ukierunkowaniem na kształtowanie kompetencji ogólnych i społecznych w pierwszych latach kształcenia akademickiego, a następnie – w ostatnim semestrze – udział w szkoleniach typowo zawodowych i przygotowujących do wejścia na rynek pracy. W ten sposób dobrze przemyślany projekt mógłby skutkować efektem synergii między programem kształcenia a dodatkową inwestycją w kompetencje studenta – mówi dr Magdalena Jelonek.
Takie wsparcie proponuje m.in. Uczelnia Vistula. – Firmy najbardziej sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta