Liczniki energii są bardzo ważne dla cyberbezpieczeństwa w energetyce
Zdaniem przedstawicieli biznesu wszystkie liczniki energii trafiające na krajowy rynek powinny podlegać certyfikacji oraz przechodzić specjalistyczne testy funkcjonalne i parametryczne, potwierdzające ich odporność na ataki hakerskie.
Tematyce cyberbezpieczeństwa w energetyce poświęcona była debata, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”. Jej uczestnicy zwracali uwagę na wiele istotnych dla branży zagrożeń, takich jak rosnące zagrożenie atakami hakerskimi – także na systemy energetyczne jako element krytycznej infrastruktury państwa. Mowa była też o rosnącym ryzyku cyberataku w związku z wymianą na dużą skalę liczników w Polsce na urządzenia typu smart (tzw. rollout). Jednym z poruszanych tematów był brak w polskiej energetyce mechanizmów ochrony przed zagrożeniem cyberprzestępczością (audyty/certyfikaty bezpieczeństwa, badania i testy urządzeń z komunikacją, brak wymogu dostarczenia wzorów w przetargach itp).
Uczestnicy debaty wskazywali także na praktyki przetargowe w Polsce faworyzujące dostawców azjatyckich poprzez prymat niskiej ceny – w efekcie w domach Polaków montowane są liczniki smart bez weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego. Mówiono także o doświadczeniach zagranicznych – wdrożeniach przez kraje Europy Zachodniej wysokich wymagań technicznych i mechanizmów weryfikacji dostawców technologii, podczas gdy u nas nadal brak regulacji i praktyk w tym obszarze. A także o pilnej potrzebie wprowadzenia w Polsce mechanizmu certyfikowania i testowania liczników energii.
Element bezpieczeństwa sieci
Czy jest tak, że temat cyberbezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta