Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transfer dobrych praktyk przyspieszy rozwój offshore

31 maja 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Uczestnicy debaty wskazywali warunki konieczne do stworzenia w Polsce efektywnego sektora morskiej energetyki wiatrowej
autor zdjęcia: robert gardziński (6)
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty wskazywali warunki konieczne do stworzenia w Polsce efektywnego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Dla zapewnienie dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej warto transferować dobre praktyki z największego rynku offshore – Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie doświadczenia w budowie sektora morskiej energetyki wiatrowej i wykorzystaniu przy tym local content. Jakie rozwiązania są niezbędne, aby rozwój branży offshore w Polsce przyniósł jak najwięcej korzyści dla gospodarki i polskich firm. O tych tematach dyskutowali eksperci podczas debaty „Jak zmaksymalizować ekonomiczne i społeczne korzyści związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Bałtyku? Czego możemy się nauczyć z doświadczeń rynku brytyjskiego?”.

Przepis na sukces

Janusz Bil, director, energy & renewables export, ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podkreślił, że kraj ten dysponuje największym potencjałem i mocą zainstalowaną w offshore wind w Europie. – Punktem wyjścia do tego sukcesu było ogłoszenie przez rząd planu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – powiedział Janusz Bil.

Przypomniał, że już wcześniej Wielka Brytania miała bardzo dobrze rozwinięty sektor wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym, a także przemysł morski i towarzyszące im sektory finansowy oraz ubezpieczeniowy. – To dało podwaliny do przeorientowania tych sektorów na morską energetykę wiatrową – wskazał ekspert.

Jego zdaniem o sukcesie zdecydowało kilka czynników. – Pierwszy to silny impuls ze strony rządu wskazujący neutralność klimatyczną jako kierunek rozwoju gospodarki. Drugi to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12280

Wydanie: 12280

Spis treści
Zamów abonament