Miłość do kata
Dramat zakładników w banku dał światu nowy termin: syndrom sztokholmski.
Prawie surrealistyczny przebieg wydarzeń na Norrmalmstorg w Sztokholmie w sierpniu 1973 r. paraliżował kraj ponad pięć dób. I do tej pory fascynuje świat. O dramacie, który zrodził słynny syndrom, powstały filmy, inscenizacje i opera. Specjalną ekspozycję stworzono też o nim w sztokholmskim Muzeum Policji. Ostatnio zaś szwedzka telewizja wyemitowała dziesięcioodcinkowy program z serii true crime, poświęcony najbardziej znanemu rabunkowi w kryminalnej historii kraju.
W tym programie dziennikarze Andre Pops i Lasse Lampers odtwarzają kolejność historycznych zdarzeń niemalże minuta po minucie i widzowie mają możliwość zapoznać się z materiałem z telewizyjnego archiwum nigdy niepublikowanym.
Do siedziby Szwedzkiego Banku Kredytowego wszedł wymazany ciemną pastą do butów na twarzy, w peruce i okularach do zabawy Jan Erik „Janne” Olsson. Był na przepustce z więzienia.
Na przestępcę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta